Barvy a Laky Hostivař

Teorie barev 1 / 2

TEORIE / PŮSOBENÍ BAREV

Příjemné barvy, příjemné prostředí

Některé barvy na nás působí pozitivně, jiné negativně, a protože je to u každého jinak, měli bychom si o tom před malováním promluvit se všemi členy rodiny - a pak se teprve rozhodnout.  

 

Svítit, nebo nesvítit?

Současný módní trend velí malovat bytové stěny pastelovými barvami, nikoliv pouze bílou. Je to ale dvousečné. Bílá plocha odráží nejvíce světla, tedy 70-90 %, kdežto černá nejméně, čili 5-1 %. Obecně platí, že černá je asi pětadvacetkrát tmavší než bílá, z toho tedy plyne, že pokud by nám pro osvětlení pokoje s bílými stěnami stačila žárovka o příkonu 40 W, pak bychom pro stejný světelný vjem v pokoji s černými stěnami potřebovali žárovku o příkonu 1000 W. Černě si pochopitelně stěny a strop obýváku nikdo nevymaluje (nanejvýš tam rozmístí černý nábytek), ale různé barvy zaujímají různá procenta mezi těmito dvěma krajními body (například žlutá odrazí kolem 70 %, tmavě zelená jen asi 15 %), měli bychom si tedy rozmyslet, zda barevnou pohodu a všechno, co s ní souvisí, vyměníme za vyšší energetickou náročnost při svícení večer a méně světla v místnosti ve dne.

Kombinace

Při malování bytu bychom v jedné místnosti neměli kombinovat více než tři barvy, přičemž ty hodně pastelové bychom měli použít na menších plochách jako výrazný grafický prvek. Příliš pestrá výmalba totiž působí rušivě. Světlé barevné odstíny prostor zvětší, tmavé zmenší. Každá barva navíc dodá bytu jiný charakter.

Hlavní a ty další

Pokud pro všechny stěny v místnosti zvolíme jeden hlavní barevný odstín, měli bychom použít ještě alespoň jednu další doplňkovou barvu. I když je nám ta hlavní příjemná, po čase může působit monotónně a znervózňovat nás. U bílé hlavní barvy tu doplňkovou nahrazuje barevně sladěný, případně kontrastní nábytek. Působení pestrých barev (např. červené, modré, žluté) lze zmírnit přidáním ploch nebo detailů v nepestrých barvách (bílé, šedé, hnědé). Stejně tak platí, že se působení studených barev zmírní v kombinaci s teplými barvami.

Kontrasty

Při výběru barevných tónů si můžeme pohrát i s kontrastem. Když totiž některé barvy sousedí s jinými, mohou se nám jevit jinak, než když jsou samostatně. Ale nemusíme se kvůli tomu učit všechny zákonitosti, stačí se seznámit s několika základními pravidly. Například:

1) Barva se zdá tmavší, když ji kolem dokola obklopuje barva světlejší, a naopak – barva se bude zdát světlejší, když bude uvnitř tmavší barva.

2) Když umístíme různé odstíny téže barvy vedle sebe, bude se nám každý z nich jevit jinak, než kdyby byly samostatně; zpravidla tak, že světlejší odstín bude tmavší a tmavší odstín světlejší. Ačkoliv je pruh natřený jedním odstínem rovnoměrně po celé ploše, zdá se nám, jako by byl u jednoho okraje tmavší a u druhého světlejší.

3) Nejvyššího kontrastu dosáhneme, když dáme vedle sebe komplementární barvy. Které barvy si jsou navzájem komplementární, ukazují šipky v chromatickém kruhu.

Pravidel je samozřejmě víc. Chceme-li však pro výmalbu použít více barev, je vždycky lepší, když si jejich kombinace můžeme vyzkoušet, třeba v nějakém počítačovém kreslicím programu, nebo jen na pruzích papíru. Kontrasty nejspíš využijeme tam, kde chceme některé partie zdůraznit, případně potlačit.

Teplé a studené barvy

Teplé barvy v sobě mají základy zelené, žluté, oranžové červené a fialové, přičemž fialová a zelená mohou patřit do studených barev podle toho, kolik obsahují modré. Studené barvy jsou tvořeny ze základů fialové, ultramarínové, modré a modrozelené. Mezi neutrální barvy můžeme zařadit bílou, šedou a černou.

Barvy ovlivňují náladu

Teplé barvy působí optimisticky a vesele, jejich světlé tóny místnosti opticky odlehčují a prostor rozšiřují, tmavé jej naopak zužují, zmenšují a stabilizují.

Studené barvy stejný prostor jakoby ochlazují, navozují však pocit čistoty a svěžesti a na psychiku působí spíše pasivně. Užívají se v ložnicích nebo v pracovnách. Jejich světlé odstíny opticky rozšiřují prostor, tmavší odstíny studených barev by se ale měly používat jen ve velkých a prosluněných místnostech.

close
detail