Barvy a Laky Hostivař

Malujeme 1 / 5

interiéry / malování

Čím a jak vymalovat byt

Když zvolíme správné barvy, dokonale připravíme podklad a dodržíme určité základní zásady malování, budeme mít z výsledku radost a náš byt doslova prohlédne.

Na malování je nejlepší REMAL

Malujeme ve dne

Je lepší malovat ve dne, a to hned z několika důvodů. Zvolený barevný odstín vypadá na denním světle přirozeně, dobře vidíme na práci a navíc můžeme intenzivně větrat. Většina moderních barev zasychá velmi rychle, takže například pokud v létě začneme brzy ráno, můžeme už v podvečer kontrolovat výsledky a přitom nemusíme svítit.

Rozhoduje kvalita

K dobrému výsledku přispěje kvalita malířských barev a renomé značky. Ukažme si, jak vymalovat byt s bílou malířskou barvou Remal Profi a třemi odstíny žluté na bázi Remal Vinyl. Vznikne tenký, ale velice odolný nátěr, kterým nebude prosvítat podklad.

Nejdříve ale připravíme místnosti.

Příprava

Odkryjeme stěny

Nejlépe se maluje prázdný pokoj. Jenže kam s nábytkem? Sestěhujeme jej doprostřed a pečlivě přikryjeme igelitovou fólií. Stejně ideální je volná podlaha, ale ani to nebývá pravidlem. Například položený koberec svineme, pokud je však přilepený, rozprostřeme na něj nesavé rouno, silnější igelitovou fólii nebo papírové kartony. Rouno má výhodu, že se na něm nesmekají štafle. Zakryjeme i plovoucí podlahu či lino. Pokud to neuděláme, musíme je mokrým hadrem umývat bezprostředně poté, co je potřísníme. Jakmile totiž barva zaschne, bude její odstranění velice pracné. Lepicí páskou, která se prodává v malířských potřebách a je pro tyto účely vhodná, zalepíme také rámy oken a zásuvky a vypínače. Chceme-li být ovšem pečliví, je lepší kryty sundat – je den, lze vypnout proud – stejně jako odmontujeme lustry, garnyže a podobně. Profesionálové mají grif, umějí se vyhnout, my bychom ale asi neměli dobrý pocit z toho, že máme hezké stěny, leč upatlané vypínače.

Proškrábeme praskliny

Ze stěn rovněž odstraníme hřebíčky od obrázků či skobičky od poliček, ponecháme pouze hmoždinky, z nichž jsme vyšroubovali vruty. Malířskou špachtlí odstraníme vrstvy, které se samovolně odlupují, a to až na pevný podklad. Hranou špachtle pak proškrábeme praskliny, tím je zvětšíme, abychom je mohli lépe vyplňovat vyrovnávacími hmotami. Ze všech otvorů a prasklin suchým štětcem vymeteme prach, trhliny navlhčíme a vyplníme je sádrou, štukem či stěrkou a zarovnáme je s okolím tak, aby tvořily kompaktní celek.

Zda původní malba drží a nebudeme ji tedy muset seškrabávat, poznáme podle toho, že nešpiní ani po tahu rukou po stěně. Můžeme na ni také přilepit zakrývací pásku a strhnout ji. Pokud to půjde čistě, je podklad pevný.

Čím srovnat stěny

REMAL STĚRKA

Lze zvolit suché štuky v pytlích, ale pro tyto účely jsou lepší štuky již rozředěné, které se prodávají v nádobách, například Keraštuk, Kerzatep neb Remal štuk. Mezi moderní vyplňovací materiály však patří stěrky, například Remal stěrka. Tato hmota tvrdne pomaleji než běžná sádra, proto máme relativně dost času, abychom práci udělali pečlivě. Nerovnosti totiž malba neschová. S Remalem stěrkou lze zaplňovat trhliny až do hloubky 1,5 cm.

Ale pozor, na tuto práci raději nepoužíváme laciné akrylátové tmely v tubě, které po čase chemicky reagují a mění barvám odstíny. Na malbě by se pak mohly objevit nežádoucí mapy.

Pustíme se do štukování

Používáme k tomu malířské špachtle, navlhčená filcová hladítka nebo houbičky. Pokud máme nové filcové hladítko, namočíme je do vody a někde stranou zkusíme několik tahů, takzvaně vlákna obrousíme, aby se neuvolňovaly při malování a nezůstávaly v barvě na stěně.

REMAL ŠTUKOVÁ HMOTA

Štukem opravíme i odštípané rohy a jiné drobné defekty. Filcovým hladítkem nanášíme řídký štuk rovnou na stěny. Lépe ale vypadá, když štukem potáhneme celou stěnu a filcovým hladítkem ji srovnáme dohladka. Drobné otvory a praskliny nevadí, příliš hladké plochy můžeme naopak rozrýpat hranou špachtle, aby štuk ke stěně lépe přilnul. Lze použít i gumová či molitanová hladítka, ale ta filcová drží nejlépe plochu a štuk nevymývají.

Štuk nabereme na umělohmotné hladítko, tahem jej nanášíme na povrch stěny, natahujeme hmotu jak vedle sebe, tak i napříč a roztíráme ji, aby plocha byla stejnoměrně zakrytá a vyrovnaná. Po částečném zaschnutí (při doteku rukou se již netvoří stopy po prstech, ale štuk ještě není světlý) namočeným filcovým hladítkem točivými pohyby plochu uhlazujeme. V rozích zakončíme jedním tahem od rohu k rohu tak, aby byl roh naprosto rovný. Naopak venkovní rohy pak dokončíme šikmými pohyby, aby měl štuk všude stejnou sílu, a závěrečným pohybem odshora dolů vytvoříme ostrou hranu. Pokud chceme udělat zakulacený roh, opatrně přes něj přejedeme jednou nebo dvakrát filcovým hladítkem. Po úplném zaschnutí pak celé stěny nebo strop přebrousíme a ometeme. Tím máme srovnané plochy a vše vypadá jako novostavba.

close
detail