Barvy a Laky Hostivař

Denas 1 / 1

Denas univerzál

Někdy máme vedle sebe různé materiály, třeba kovovou zárubeň, dřevěné dveře a betonový schod, chceme je natřít stejným odstínem, ale mezi barvami určenými pro konkrétní typy podkladů nemůžeme zcela totožné odstíny najít. To řeší univerzální barvy. Například Denas univerzál, jednosložkový univerzální vodou ředitelný vrchní email, který je určen pro vnitřní i venkovní nátěry dřeva, kovů a minerálních podkladů, vyrábí se v lesklém i matném provedení, v základní nabídce je 23 barevných odstínů a s 1 kg barvy natřeme 7–10 m2.

Než na konečnou úpravu použijeme Denas univerzál, natřeme předměty základovou barvou: na kov je například vhodný Denas antikor, na dřevo stačí jako penetrace samotný Denas univerzál ředěný vodou v poměru 1:1, jen pro venkovní použití do penetrace přidáme dezinfekční (biocidní) napouštědlo, třeba Denas penetrace. Stejně postupujeme při natírání minerálních podkladů – betonů, cihel a podobně. V interiéru obvykle stačí jedna či dvě vrchní vrstvy, venku volíme raději dvě až tři.

Barva je povětrnostně, chemicky i mechanicky odolná a dostatečně pružná, takže snese rozdílnou roztažnost různých podkladů, aniž by popraskala, dobře odolává UV záření a třeba v interiérech nemění časem odstín ani na místech osvětlených slunečními paprsky.

Denas struktura

Občas potřebujeme barvou určité detaily zdůraznit a jiné naopak zakrýt, protože je jinak nelze odstranit. A to na předmětech uvnitř i venku. Můžeme použít speciální barvu Denas struktura. Její vodou ředitelná hmota připomíná gel, takže se při natírání neslévá, nýbrž vytváří plastický povrch, který má ale všechny vlastnosti obvyklých barev, to znamená, že je mechanicky i chemicky odolný, omyvatelný a barevně stálý.

 

Jak bude natřená plocha vypadat, záleží na tom, čím a jakým způsobem barvu nanášíme. Pokud zvolíme štětec, nebudeme se snažit hmotu roztírat, nýbrž ji spíše tupovat; k tomu se ostatně hodí i houbičky. Lepší efekt však dosáhneme se strukturovacími válečky, stěrkami nebo se strukturovací pistolí. Na výsledek má ale také vliv síla vrstev, jejich počet, volba odstínů a jejich kombinace, směry, kterými odvalujeme váleček, a další způsoby práce. Štětec využijeme pro drobné opravy a úpravy nebo pro vytváření hrubších efektů, stěrkami zase můžeme nanášet více barevných odstínů, protože barvy se neslévají, ale zůstávají v původních odstínech. Lze také dobře kombinovat obě odstínové řady - klasickou a perleťovou.

Na 3-4 m2 spotřebujeme asi 1 kg barvy, ale hodně záleží na způsobu, jakým ji použijeme.

01
close
detail