Barvy a Laky Hostivař

Barvy na kovy 1 / 3

interiér, exteriér / kovové podklady

Kov chce své

I když toho moderní barvy zvládnou hodně, pro natírání kovových předmětů stále platí: pečlivě očistit podklad a pečlivě natřít vhodnými barvami.

 Aby nerezavělo

Železo natíráme především proto, aby nerezavělo, tudíž barvou souvisle přikrýváme celou plochu. Obzvlášť si dáváme záležet na záhybech, spojích, svarech, otvorech či nerovnostech, kde by se mohla zdržovat voda nebo srážet vodní páry a snadno se tak dostat k obnaženému kovu.

Přetíráme už natřené povrchy

I když stará barva dobře drží a my ji chceme jen přetřít jiným odstínem, musíme podklad připravit. To znamená umýt, odmastit a zdrsnit, aby nová barva dobře přilnula. Nejlepší je, když můžeme použít stejný typ barvy a nemusíme kombinovat syntetické barvy s barvami ředitelnými vodou. Možné to je, ale výsledek není zaručený.

Kdy starou barvu odstraníme

Složitější to bude u předmětů, z kterých se stará barva odlupuje nebo je jinak poškozená, třeba odřená, s výraznými vrypy, které by nový nátěr nepřekryl. Pak máme dvě možnosti – starou barvu zcela odstraníme, nebo ji odstraníme jen zčásti, plochu zatmelíme a obrousíme.

Starou barvu odstraníme mechanicky

Buď ručně, pískováním nebo vypalováním. Odlupující se kusy barev vezmeme kovovou špachtlí s velmi ostrou čepelí a zakulacenými rohy, abychom nedělali rýhy, ostatní plochy obrousíme kovovým kartáčem, smirkem nebo podobným nářadím na zdrsňování povrchů. Vhodné jsou třeba drátěné kruhové kartáče upnuté do brusky. Velmi staré nátěry mohou obsahovat olovnaté přísady, proto dáváme pozor, abychom zbytečně nevdechovali prach.

Práci urychlíme, když plochy otryskáme speciální pistolí. Procesu se říká pískování, protože je založen na principu, kdy jsou proti povrchu vysokou rychlostí vrhány ostrohranné tvrdé částice velikosti pískových zrn. Při odstraňování barev a rzi to obvykle bývá kovová drť, karborundový nebo keramický písek, případně skleněné mikrokuličky (balotina). Pistoli oceníme při větších objemech práce, nebo když potřebujeme očistit složité plochy, ke kterým se běžnými ručními nástroji nedostaneme, protože mají velké množství záhybů.

I z kovových povrchů lze staré nátěry odstraňovat horkovzdušnou pistolí (letlampou), kov je ale daleko lepší vodič tepla než třeba dřevo, proto musíme při práci dávat pozor, abychom neohřívali i ty části, které na kov navazují a přitom vyšší teploty nesnášejí, například plasty. Podrobněji se horkovzdušnou pistolí zabýváme v kapitole o barvách na dřevo.

Starou barvu odstraníme chemicky

Chemickým odstraňovačem starých nátěrů (např. P 8213) předmět natřeme, necháme působit a pak uvolněnou barvu setřeme. Pro zvýšení účinnosti můžeme plochu přikrýt nepropustnou fólií, abychom zpomalili odpařování rozpouštědla. Postupujeme samozřejmě podle návodu na obalu, ale někdy se nám napoprvé nepodaří starý nátěr kompletně odstranit, proto proces znovu zopakujeme.

Po každém takovém odstraňování však musíme povrch neutralizovat, aby zbytky chemie neovlivnily novou barvu. Na obalech odstraňovačů bývá obvykle napsáno, jakou látkou bychom to mněli udělat, ale někdy stačí omýt plochu obyčejnou kyselinou citronovou.

A co louhem?

Někteří staří praktici na odstranění zašlých nátěrů používají 5-8% louh, čili hydroxid sodný (NaOH). Tablety se prodávají i dnes, rozpustíme je ve vodě (např. 30 g v 0,5 l), která se při reakci zahřeje, ještě teplým roztokem potřeme plochu (nebo předmět do roztoku ponoříme, je-li to možné), necháme působit a poté barvy kartáčem a tlakem vody odstraníme. Ale pozor, louh je žíravina se vším všudy, takže musíme dávat pozor, abychom se nepotřísnili; vezmeme si gumové rukavice a brýle. I po louhu je třeba povrch neutralizovat nějakou slabou kyselinou.

Rez musí pryč

Na rez vezmeme brusný papír, ocelový kartáč, tryskací pistoli nebo odrezovač. Povrch potom odmastíme horkou vodou se saponátem nebo odmašťovačem (např. Pragolod) a rychle vysušíme.

Rezavé předměty lze sice natírat antikorozními barvami, ale tyto barvy nejsou samospasitelné a nevydrží tak dlouho, jako klasické nátěry.

Železo natíráme co nejdříve

Když povrch očistíme, odmastíme a vysušíme, pustíme se do natírání základní barvou co nejdříve, aby železo nezačalo korodovat. Zvláště venku stačí jeden vlhčí den a lehká koroze je zpátky.

close
detail